×
Природосъобразен начин на живот

КАК ДА ИМАМЕ ПРИРОДОСЪОБРАЗЕН НАЧИН НА ЖИВОТ?

Според китайската традиционна медицина, в човешкото тяло съществуват 12 главни меридиана – по един за всеки дзан или фу орган. Всеки меридиан и съответният му орган имат по 2 часа биологическа активност през денонощието. Например часовете на биологическа активност на меридиана на черния дроб е от 1 до 3 часа. Функцията на черния дроб като дзан /складиращ/ орган е да натрупва най-добрата, най-качествената кръв, която организма използва при екстрени нужди. Според КТМ тази своя функция черният дроб може да изпълнява само когато човек спи. Така че ако през един продължителен период човек си ляга след 1 часа в полунощ, в организма му ще настъпи недостатъчност на Ин в черния дроб, а после в бъбреците, което пък води до различни нарушения във функцията на половата система.
     Часовете на биологическа активност на меридиана на сърцето и на съответния му фу-орган са от 11 до 15 часа. КТМ препоръчва през тези часове човек да поспи поне половин часа, за да предпази сърцето си от прегряване, тъй като дзан-орган сърцето се отнася към  първоелемента огън.
     Ще спомена и за връзката между петте дзан-органи и петте сезона /китайците говорят за пет сезона, като късното лято се смята за отделен сезон Чанся/. Всеки дзан-орган се отнася към определен сезон, т.е. през този сезон той е много уязвим и трябва да бъде подсилен. Например зимата е сезонът на бъбреците. С идването си в България аз бях учудена, че повечето от българите имат слаба функция на бъбреците – на научен език това се нарича синдром шенсю, т.е. недостатъчност на Ин или Ян. Причините, разбира се, са комплексни. Но според мене една от причините е, че през зимата българите почти не консумират пресни зеленчуци и плодове, а се хранят главно с консервирани зеленчуци и плодове. КТМ препоръчва през зимата да се избягват солените храни, а българите през зимата ядат най-много солено.
     В древността кулинарните рецепти за императора са били съставяни от лекари. Подправките, които в основната си част са билки, са се сменяли през различните сезони: през пролетта са се използвали подправки, подсилващи черния дроб, през лятото – подправки, подсилващи сърцето и т.н. И до днес в някои ресторанти подправките се сменят в зависимост от сезоните.
     Друго, което искам да кажа за природосъобразния начин на живот, е, че трябва да се избягват късните и обилни вечери. Според КТМ вечер след 21 часа с обединените усилия на всички дзан-фу органи се извършва висш синтез и преработка на приетите през деня храна, вода, кислород и др. За да се извърши този процес, сърцето трябва да подава непрекъснато кръв. Ако приемем нова храна, далакът и стомахът ще се нуждаят от ново количество сърдечна кръв. Така сърцето се пренатоварва и се създават условия за различни инциденти. Затова китайците казват, че сутрин трябва да се храним ХАО /обилно/, на обед – БАО / колкото да се заситим/, а вечер – ШАО /малко/.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

X
Обаждане
Упътване